Nakrętki to bardzo obszerny dział elementów złącznych, który został podzielony, aż na jedenaście grup. To jeden z najobszerniejszych działów, dlatego dzielimy go nie tylko ze względu na zastosowanie, ale również kształt. W naszej ofercie znajdą państwo nakrętki sześciokątne, samozabezpieczające, kołpakowe, kołnierzowe, kształtowe, z uchem, okrągłe, do osadzania, kwadratowe, do zgrzewania, złączne i dystansowe. Po samej liczbie grup można sobie wyobrazić jak obszerny jest to dział. Dzięki czemu są to bardzo uniwersalne i stosowane w wielu branżach łączniki wzmacniające konstrukcje. Wykorzystywane zarówno do wielu drobnych domowych prac jak i do poważnych konstrukcji.
Nakrętka jest łącznikiem w połączeniu śrubowym. Tym co wyróżnia nakrętki jest przede wszystkim gwint wewnętrzny. Nakrętka nakręcona na gwincie tworzy połączenie śrubowe, którego zalety to przede wszystkim trwałość, wytrzymałość, elastyczność, uniwersalność, a także możliwość wielokrotnego demontażu i ponownego montażu (choć są od tego wyjątki). Jest to element który może być nakręcany na trzpień gwintowany (śrubę, pręt itp.) a jego flagowym przykładem jest „zwykła” nakrętka sześciokątna (DIN 934), którą za pomocą klucza, ruchem obrotowym nakręcamy na śrubę, do momentu w którym uzyskamy satysfakcjonującą nas siłę ściskającą łączone przez nas elementy.
Podstawowym kryterium podziału nakrętek jest ich kształt. Możemy wyróżnić przede wszystkim nakrętki: sześciokątne, kołpakowe, kołnierzowe, okrągłe, kwadratowe czy nakrętki z uchem.
Nakrętki sześciokątne są najbardziej podstawowym wariantem. W zależności od siły z jaką musimy dokręcić nakrętkę i warunków w miejscu montażu – do dokręcania możemy użyć choćby klucza płaskiego, nasadki, kombinerek czy zrobić to ręczenie.

Nakrętki kołpakowe, to specyficzny rodzaj nakrętek – jednostronnie zaślepiony, który pełni funkcję zabezpieczającą gwint przed warunkami atmosferycznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi, a także funkcję ozdobną poprzez ukrycie końcówki gwintu, estetyczną, zaokrągloną główką. Napęd nakrętek kołpakowych, to umiejscowiony przy nasadzie wyżej wspomniany sześciokąt.
Nakrętki kołnierzowe, to upraszczając – różne warianty funkcjonalne nakrętek sześciokątnych, które wyróżnia zintegrowana podkładka – kołnierz, którego zadaniem jest zwiększenie pola powierzchni, którą nakrętka przylega do łączonego elementu.

W kategorii nakrętek okrągłych kryje się wiele rodzajów nakrętek z bardzo różnymi zastosowaniami- od nakrętek radełkowanych – ozdobnych, służących do nakręcania ręcznie, przez nakrętki do łożysk - po nakrętki cylindryczne z gwintem trapezowym, które są siłą napędową w układzie z prętem trapezowym.

Nakrętki kwadratowe, służące do bardzo konkretnych zastosowań. Używane są jako zamek w kwadratowych otworach by zapobiec obracaniu się.

Nakrętki z uchem – stosowane są jako punkty zaczepowe montowane na istniejących połączeniach śrubowych. Wykorzystywane są w branży wentylacyjnej, dźwigowej czy choćby w lawetach.
Nakrętki możemy podzielić również ze względu na ich zastosowanie. Tu wyróżniamy kategorie takie jak:
- Nakrętki samozabezpieczające – ich zadaniem jest utrzymanie docisku zapobiegając samoczynnemu odkręcaniu się nakrętki (np. poprzez wibracje na łączonym elemencie). Efekt ten uzyskiwany jest choćby poprzez zastosowanie wkładki poliamidowej (DIN 985) lub odkształceniu gwintu, który jest zagniatany przy wkręcaniu (DIN 980).
-Nakrętki złączne i dystansowe - tu mowa o nakrętkach, dzięki którym po wkręceniu dwóch gwintów z obu stron nakrętki uzyskujemy połączenie tychże elementów czy takich, które dystansują materiał od miejsca mocowania.
-W katalogu Wiking możemy znaleźć również niezwykle zróżnicowaną kategorię nakrętek jaką są nakrętki kształtowe. Kryje się tam wiele rodzajów elementów z gwintem wewnętrznym o bardzo szerokim zastosowaniu, takich jak choćby nakrętki skrzydełkowe (służące dociskaniu, dokręcane ręcznie), nakrętki zrywane, których część napędowa ulega zerwaniu przy dokręceniu, co sprawia, że doskonale nadają się do zabezpieczania przed kradzieżą i wiele innych specjalistycznych zamocowań.
-Nakrętki do osadzania - umieszczane w materiale, służą nam za swego rodzaju gniazdo, do którego wkręcić możemy dowolnego typu element z gwintem odpowiednim dla tej nakrętki. Wyróżniamy wiele metod montażu tego typu nakrętek (np. nitowanie, wciskanie czy nasuwanie).
-Nakrętki do zgrzewania – zastosowanie tych nakrętek jest bardzo podobne jak w przypadku nakrętek do osadzania. Różnica polega na sposobie montażu – nakrętki te są zgrzewane do materiału, przez co nie nadają się do demontażu.

Katalog produktów