Nity to elementy konstrukcyjne używane przy nitowaniu. Składają się z dwóch głównych części: korpusu i trzpienia (gwoździa). Korpus nitu ma postać rurki z główką na jednym końcu. Natomiast trzpień nitu przechodzi przez środek korpusu i zwykle wykonany jest z trwalszego materiału, co związanie jest z działaniem tych elementów łączących. W przypadku nitów zrywalnych trzpień urywa się, tym samym zamyka i uszczelnia połączenie.
Używane do łączenia dwóch lub więcej elementów, głównie blach. Powszechnie stosowane w budownictwie i przemyśle. Składają się z różnych rodzajów trzpieni oraz główek. Jedną z największych zalet nitów jest szybkość ich montażu. Nie wszystkie rodzaje wymagają dostępu z dwóch stron. Metoda nitowania używana jest wszechstronnie w wielu branżach. Rodzaje nitów różnią się od siebie rozmiarem, materiałem, kształtem, długością oraz zastosowaniem. Nity dzieli się na cztery podstawowe typy w zależności od ich budowy i zastosowania. Na naszej stronie mogą Państwo znaleźć cztery grupy zatytułowane jako nity: jednostronne z rdzeniem (zrywalne), pełne, drążone oraz nitośruby. Oferujemy szeroki zakres materiałów, z których wykonane są nity na przykład stal (ISO 15977), aluminium czy miedź. Różnorodność dostępnych materiałów umożliwia dopasowanie nitu do specyficznych warunków pracy, gdy łączenie wymaga odporności na korozję lub w przypadku, gdy istotna jest jego trwałość. Dodatkowo, wiele z naszych produktów zabezpieczone jest powłoką z ocynku galwanicznego. W sprzedaży znajdują się również potrzebne do montażu nitów nitownice w różnych wersjach: ręczne, akumulatorowe i pneumatyczne. Nity stanowią ważny element wielu projektów konstrukcyjnych. Dzięki ich dużej dostępności i wszechstronności wielu specjalistów często z nich korzysta. Montaż nitów jest prosty oraz nie wymaga dużo czasu. Polega na umieszczeniu nitu w otworze, a następnie, za pomocą nitownicy, na zaciągnięciu trzpienia nitu. Podczas rozprężania tulejki trzpień zrywa się, a następnie zostawia nit na miejscu.
Do wyboru mają Państwo szeroki wybór kształtu łba nitu: płaski, płaski powiększonym, stożkowy, kulisty, grzybkowy oraz stożkowo soczewkowy. Nity dzięki swojej specyfice czasami zastępują zwykłe śruby lub spawanie w miejscach o ograniczonym dostępie, albo w sytuacji, gdy konieczne jest rozłożenie obciążenia. Nity są odporne na odkształcenia i są w stanie wiele wytrzymać. Te elementy złączne zapewniają trwałe łączenia, dlatego są wykorzystywane w różnego rodzaju konstrukcjach stalowych lub w produkcji mebli i urządzeń. Nity jednostronne zrywalne, nazywane także jednostronnymi, odróżniają się tym, że po ich montażu i zerwaniu końców są trwale przytwierdzone do danej powierzchni. Te małe elementy złączne wykorzystywane są często w budownictwie nie tylko do łączenia metalowych ram, ale także w przypadku większych konstrukcji.
Nity zapewniają długotrwałe połączenia odporne na siły mechaniczne. Sprawdzą się doskonale nawet w ciężkich warunkach atmosferycznych. Pomimo ich rozmiaru są nieodzownym elementem łączącym w wielu branżach, w tym między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym czy stoczniowym. Korzystając z wagi oraz łatwości w montażu wiele amatorów jak i specjalistów decyduje się na wybór nitów. Zasada działania nitu jest prawie tak samo prosta jak ich dostępność, w ofercie znajduje się blisko trzydzieści różnych wariantów nitów. Odpowiedni wybór rodzaju nitu może znacząco wpłynąć na wzmocnienie konstrukcji, dlatego szczególnie ważne jest, aby przy wyborze produktu zwrócić uwagę na jego specyfikacje.